آخرین آموزش‌ها
چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن یا چاپ حرارتی (Sublimation Printing) یکی از روش های پرطرفدار چاپ بر روی اشیاء گوناگون است که از فرایند تصعید در این روش برای ایجاد چاپی با کیفیت استفاده می شود. همانطور که میدانید مواد در طبیعت در سه حالت جامد مایع گاز موجود می باشند و برای تبدیل شدن مواد جامد به گاز ابتدا جامد به مایع و سپس به گاز تبدیل می شو ولی موادی نیز هستند که فقط در دو حالت جامد و گاز وجود دارند این مواد در اثر گرما از جامد به گاز و در اثر سرد شدن از گاز به جامد تبدیل میشوندد تبدیل شدن جامد به گاز به صورت مستقیم و بدون تبدیل شدن به مایع  را تصعید می گویند.

در روش چاپ سابلیمیشن ابتدا طرح مورد نظر با استفاده از جوهر سابلیمیشن بر روی کاغذ های مخصوص این کار چاپ می شود. سپس کاغذ بر روی جسم مورد نظر قرار گرفته و با استفاده از حرارت و فشاری که توسط دستگاه چاپ تولید می گردد جوهر موجود روی کاغذ به سطح جسم انتقال پیدا می کند. نکته ای مهم در این زمینه قابل اشاره است و آن این است که چون این جوهر ها از مواد مصنوعی پلیمری تهیه می شوند تنها می توانند بر روی سطوحی انتقال پیدا کنند که دارای گیرنده های پلیمری باشد. در اصطلاح چاپ به این گیرنده ها کوتینگ گفته می شود. سطوح مورد نظر برای چاپ سابلیمیشن از کاغذ گرفته تا هر محصول دیگر باید کوتینگ شده یا اصطلاحا کوتد باشد.

کیفیت چاپ در این روش بسیار بالاست. بعد از چاپ طرح پاک نخواهد شد، قابل شست‌وشو بوده و بالاخره با توجه به هزینه پایین آن نسبت به سایر روش‌های چاپ بر روی سطوح می‌توان حتی یک عدد سفارش را با کیفیت بالا و در سریع‌ترین زمان انجام داد. همچنین محصولات متنوع بسیاری را می توان با این روش چاپ نمود که از آن جمله می توان به محصولات سرامیکی همچون لیوان، بشقاب و پیش دستی و سایر ظروف چینی، چوب، کاشی، شیشه، پارچه و … اشاره کرد.

برای شروع کار سابلیمیشن یک عدد پرینتر جوهر افشان، کاغذ مخصوص سابلیمیشن، دستگاه پرس حرارتی و چسب نسوز لازم است. با این موارد می‌توان با کیفیت عالی عکس و طرح مورد نظر را بر روی سطح مورد نظر چاپ کرد.

چاپ سابلیمیشن یا چاپ حرارتی (Sublimation Printing) یکی از روش های پرطرفدار چاپ بر روی اشیاء گوناگون است که از فرایند تصعید در این روش برای ایجاد چاپی با کیفیت استفاده می شود. همانطور که میدانید مواد در طبیعت در سه حالت جامد مایع گاز موجود می باشند و برای تبدیل شدن مواد جامد به گاز ابتدا جامد به مایع و سپس به گاز تبدیل می شو ولی موادی نیز هستند که فقط در دو حالت جامد و گاز وجود دارند این مواد در اثر گرما از جامد به گاز و در اثر سرد شدن از گاز به جامد تبدیل میشوندد…

بازبینی کلی

امتیاز کاربر: 4.85 ( 1 امتیازات)
0

درباره‌ محمدرضا محمد حکم آبادی

لیسانس زبان انگلیسی - مجرد - عاشق رونامه نگاری و شاغل در کار چاپ

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*